Fronta na záchod 2016

Přijďte se 22. března postavit za dobrou věc!

V úterý 22. března od 16.00 hod. se na Staroměstském náměstí v Praze bude při příležitosti Světového dne vody konat již 7. ročník charitativní akce českého UNICEF Fronta na záchod.

„Smyslem akce je upozornit na nedostatek hygienického zázemí a pitné vody ve světě. Dopad klimatických změn a rozšiřování oblastí sucha začínáme v posledních letech pociťovat i v České republice. To ale není nic proti tomu, čemu čelí například komunity v subsaharské Africe. Na onemocnění způsobená užíváním závadné vody a chybějícím hygienickým zázemím zemře každý den 4 500 dětí mladších pěti let. Na celém světě nemá přístup k čisté vodě 663 milionů lidí a 2,4 miliardy lidí nemá ani tu nejjednodušší toaletu,“ uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Součástí akce je již tradičně velký koncert, při němž letos na Staroměstském náměstí vystoupí například houslový virtuos Pavel Šporcl, zpěvák David Deyl, zpěvačka Věra Martinová, sopranistky Christina JohnstonPavlína Senić nebo Viktor Dyk & WAW. V průběhu celého odpoledne budou moci kolemjdoucí zhlédnout ukázku čištění vody z Vltavy tabletami Aquatabs, které UNICEF dodává do krizových oblastí světa, a také si vyzkoušet, jak těžké kanystry s vodou musí tisíce dětí v rozvojových zemích denně nosit. Pro děti budou připravené zábavné hry a také dílnička Mýdlo = hrdina dětí, kde si budou moci vyrobit vlastní mýdlo.

Přímo na Staroměstském náměstí se také budete moci zapojit do celosvětové iniciativy #ClimateChain na Instagramu a stát se součástí lidského řetězu na podporu dětí, které v důsledku klimatických změn ohrožuje nedostatek pitné vody.

„Mnohdy bereme vodu jako něco naprosto samozřejmého, jako něco, co je nevyčerpatelné a patří k životu. Na mnoha místech světa je to ale úplně naopak. Proto jsem se rozhodl podpořit Světový den vody a akci Fronta na záchod,“ říká houslista Pavel Šporcl. 

„Souhlasím s tím, co často říká jeden můj kolega, ‘máme se strašně luxusně, protože žijeme v zemi, kde se koupeme v pitné vodě...‘ Mé přesvědčení je, že nemůžeme být slepí k tomu, jak žijí lidé v nejchudších zemích – kdyby se vážně podařilo zajistit strádajícím dětem šťastné dětství, je to ta největší výhra,“ dodává spisovatelka Bára Nesvadbová.

Program

16:00 zahájení, úvodní slovo ředitelky UNICEF ČR Pavly Gomba

16:05  David Deyl

16:20  Christina Johnston

16:35  Pavel Šporcl

16:50 Viktor Dyk & WAW

17:05 – 17:20 vytvoření symbolické fronty na záchod

17:20  Věra Martinová

17:35 muzikálové melodie v podání Michaely Noskové a Davida Gránského z Divadla Hybernia

17:50 Pavlína Senić

18.05 konec

Vyvrcholením celé akce bude vytvoření symbolické fronty na záchod. Během celého odpoledne budou kolemjdoucí moci podpořit programy UNICEF příspěvkem do kasičky ve tvaru kadibudky a dozvědět se od dobrovolníků podrobné informace o pomoci, kterou UNICEF již 70 let poskytuje strádajícím dětem na celém světě.

Tuto akci pořádá český UNICEF již posedmé, dosud nejdelší frontu na záchod vytvořilo v Česku 375 účastníků v roce 2012. Hlavními partnery Fronty na záchod 2016 jsou společnosti Isostar, Taiko a Zmrzlina Angelato.

Programy UNICEF na zaměřené na zajištění pitné vody a hygienického zázemí v nejchudších zemích světa ale můžete podpořit již teď:

  • příspěvkem prostřednictvím tohoto formuláře
  • odesláním DMS UNICEF na číslo 87777 (cena 30 Kč, UNICEF obdrží 28,50 Kč)
  • nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě tablet na čištění vody nebo jiného vhodného Dárku z naší nabídky

Více na frontanazachod.cz

Těšíme se na Vás 22. března na Staroměstském náměstí!
Těšíme se na Vás 22. března na Staroměstském náměstí!

Tisk